Topic outline
- General
- Загальна географія 6 клас
Загальна географія 6 клас
Початковий курс географії є основою системи природничо-географічної освіти і включає відомості про географічні подорожі та дослідження Землі, топографічний план та особливості зображення земної кулі на глобусі й карті, про сфери Землі (літо-, гідро-, атмо-, біосфера та географічна оболонка), про методи їх дослідження, планетарні закономірності, про основні компоненти природного комплексу та взаємозв'язки між ними, про кількість і рух населення земної кулі, його расовий склад, положення України та окремих держав на політичній карті світу.
Вступ. Географічне пізнання Землі.
Атмосфера
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Навчальне відео
Гідросфера
Карта океанів, картаУкраїни
Біосфера
Додаткова інформація
Географічна оболонка
Земля - планета людей
Людина і географічна оболонка
- Географія материків і океанів 7 клас
Географія материків і океанів 7 клас
Вивчення “Географії материків і океанів” є важливим етапом у формуванні регіональних уявлень про сучасний стан природи Землі як середовища життя людини, а також у розумінні елементарних зв’язків між компонентами природи, між природою і людиною. Учні отримують знання про просторову неоднорідність природи материків і океанів
ВСТУП
Навчальне відео
Океа́нія — загальна назва для островів центральної і південної частини Тихого океану між 30° пд. ш. і 30° пн. ш., включаючи Австралію, Нову Зеландію і східну частину Нової Гвінеї;площа 8500 тис. км²;
Нанесення на контурну карту географічної номенклатури Світового океану.
Складання комплексної порівняльної характеристики двох океанів (за вибором).
Контурні карти для школи
МАТЕРИКИ
Уже принаймні мільярд років, як наша земля вкрита міцною оболонкою, у якій виділяються виступи континентів і западини океанів.Як вам уже відомо, континенти або материки — це великі масиви суходолу, з усіх боків оточені водою. Земна кора континентів відрізняється за складом та будовою від океанічної земної кори.Якби ми з вами побували на Землі приблизно 250 млн. років тому, то побачили б тільки один величезний масив суходолу — так званий суперконтинент Пангею. На цьому материку було вдосталь місця гігантам тваринного світу давнини — динозаврам. Але згодом Пангея розкололася на частини, із яких сформувалися шість нині існуючих материків. На думку деяких учених, саме розкол континентів та зміна їх природних умов призвели до загибелі динозаврів. Кожний із материків має свої природні особливості. Але їхня спільна в минулому геологічна історія теж залишила свої сліди. Вивчаючи природу материків, ви обов'язково дізнаєтеся і про їхні особливості, і побачите риси спільного геологічного минулого наших континентів.Люди, які населяють материки, тепер такі різні — і за зовнішнім виглядом, і за мовою, культурою, звичаями — колись розселялися по материках з одного центру. Вивчаючи материки, ви дізнаєтеся, які люди там живуть, чим займаються, як використовують природні багатства.
Тема 5. Африка
Материк, який ви вивчатимете першим,— Африка. Чому саме Африка? Можливо, тому, що це материк, про існування якого європейці дізналися першими. А можливо, і тому, що Африка й досі вабить своєю нерозгаданістю. На її неосяжних просторах є місця, де ще не ступала нога людини. Припускають, що густі нетрі африканських екваторіальних лісів ховають від сучасного людства невідомі види живих організмів і залишки давніх цивілізацій. Це континент найвищих температур на Землі й контрастних природних комплексів. Тут простягається найбільша пустеля світу Сахара, один із найбільших масивів екваторіальних лісів та найдовша річка планети. В Африці зберігся унікальний тваринний світ, який вражає різноманіттям великих ссавців, рептилій і птахів-ендеміків.На Африканському континенті були знайдені найдавніші, виготовлені 2,6 млн. років тому, кам'яні знаряддя. Тут же, на думку більшості вчених, з'явилася людина сучасного типу — Ното sаріепs, або Людина розумна.
Для полегшення вивчення природи материків та для порівняння їх один з одним потрібна систематизація навчального матеріалу, яку пропонуємо проводити за таким планом.
1. Історія відкриття та дослідження.
2. Географічне положення: площа; розташування щодо екватора та нульового меридіана тропіків, півкуль та географічних поясів; крайні точки; протяжність у градусах і кілометрах із півночі на південь, із заходу на схід; океани та моря, характер течій, що омивають материк; найближчі за розташуванням материки та шляхи сполучення з ними.
3. Історія формування материка (тектонічні структури та їх розміщення).
4. Основні форми рельєфу та їх взаємозв'язок із тектонічними структурами.
5. Корисні копалини та закономірності їх розміщення.
6. Клімат: кліматотвірні чинники та їх вплив на показники клімату, кліматичні пояси та області; загальні особливості клімату.
7. Внутрішні води озер, боліт, штучних водойм, льодовиків, підземних вод.
8. Природні зони. Розміщення природних зон, закономірності їх поширення та характеристика.
9. Населення та політична карта: кількість, густота та особливості розміщення населення; раси, народи, основні релігії; політична карта материка.
Наступними етапами вивчення материка за типовим планом є дослідження історії формування Африки, її рельєфу та корисних копалин. Невипадково, що всі названі етапи вивчаються у певній послідовності, адже вам відомо, що від внутрішньої будови земної кори, історії її формування протягом геологічного розвитку Землі залежить розміщення основних форм рельєфу та корисних копалин. Для цього вам стане у пригоді вміння працювати з тематичними картами атласу.
ДЕРЖАВИ АФРИКИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ЗНАНЬТА ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМОЮ «АФРИКА».
Тема 6. Австралія. Немає такої дитини, яка б не мріяла побувати на цьому кон
тиненті. Герой твору Жуля Верна стверджував: «Цей край — найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат — усе це дивувало і дивує... Найчудовіша, найнелогічніша країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, адже заперечує всі закони природи».200 років тому мандрівникові потрібен був рік, щоб дістатися материка. Сьогодні 35 годин — і ви в Сіднеї (з двома пересадками в Делі й Сінгапурі).«Terra Australia incognita» — у подорож кличе далека, загадкова, південна, невідома земля.
Загальні відомості. Своєрідність географічного положення материка. Історія відкриття і дослідження. Геологічна будова. Форми рельєфу та корисні копалини Австралії, порівняння з Африкою. Загальні особливості клімату. Сухість клімату, її основні причини. Кліматичні пояси та типи клімату Австралії. Води суходолу.
Особливості ґрунтово-рослинного покриву і тваринного світу, його своєрідність та унікальність. Природні зони. Зміна природи людиною.Населення, його склад та розміщення. Австралійський Союз — єдина держава на материку. Україна і Австралія
Практична робота №8 (продовження)
Тема 7. Південна Америка
Із маленької та посушливої Австралії ми переносимося через океан до Південної Америки. Чи подарує нам новий материк радість відкриттів та здивувань? X. Колумб, якого вважають першовідкривачем Нового Світу, навіть і уявити собі не міг, якого географічного «рекордсмена» він подарував світу!У Південній Америці протікає найбільша річка світу й простягнувся найдовший гірський ланцюг, розкинулася найбільша низовина земної кулі та найвеличніший масив вічнозелених вологих лісів, природа яких ще до кінця не вивчена. Тут справді є «загублені світи», наприклад гірський масив Ауян-Тепуї, де був відкритий найвищий у світі водоспад, і масив Сьєрра-Небліна, де ендемічні та реліктові рослини й тварини становлять 98%!Південна Америка — це материк стародавніх індіанських цивілізацій, це батьківщина танго й карнавалу, це нескінченні пляжі й сучасні міста, це змішання рас і народів.Ми починаємо шлях дослідження материка як завжди — зі знайомства: характеристики географічного положення та історії його дослідження й освоєння.
Загальні відомості. Особливості географічного положення. Дослідження та освоєння материка. Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки. Закономірності поширення родовищ корисних копалин
Своєрідність клімату у зв'язку з рухами повітряних мас. Південна Америка — найвологіший материк світу. Кліматичні пояси та області. Вплив клімату на формування і розподіл вод суходолу. Води суходолу. Найбільші річкові системи
Своєрідність органічного світу материка. Природні зони. Висотна поясність в Андах. Зміна природних комплексів людиною. Сучасні екологічні проблеми. Населення, його расовий склад та розміщення. Походження та формування сучасного населення Південної Америки. Політична карта. Основні держави. Україна та країни Південної Америки.
Тема 8. Антарктида. Африка — найжаркіший материк Землі, Австралія — найсухіший, Антарктида — найхолодніший. Та значна відмінність Антарктиди від інших материків планети не вичерпується тільки цим. Вона розташована на крайньому півдні Землі, дуже віддалена від інших материків. Саме завдяки цьому та суворим природним умовам Антарктиду було відкрито не так давно — у XIX ст. І ті, хто вивчав материк майже двісті років тому, і ті, хто робить це зараз, подають яскраві приклади мужнос
ті та навіть героїзму.
Особливості водних мас Південного океану. Антарктида — льодовий материк планети. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення материка, його розміри. Відкриття Антарктиди та сучасні наукові дослідження материка.Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Антарктида — найхолодніший материк Землі. Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання. Міжнародне співробітництво у вивченні Антарктики та охорони її природи. Українська дослідна станція «Академік Вернадський».
Тема 9. Північна Америка
Починаємо вивчати материк — Північна Америка.Саме тут можна зустріти географічні дива та парадокси. Острів Ґренландія — «зелена земля», а насправді вкрита шаром льоду до 3400 м, океан з обманливою назвою Тихий, Алеутські о-ви, назва яких перекладається «в чому справа?» Тут можуть дно залишкових озер використовувати як аеродром для надзвукових літаків.
Загальні відомості. Своєрідність природи материка, пов'язана з його географічним положенням. Історія відкриття та освоєння Північної Америки. Геологічна будова та рельєф, порівняння з Південною Америкою. Роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу. Корисні копалини, закономірності їх поширення.
Чинники формування клімату Північної Америки. Кліматичні пояси і типи клімату.Води суходолу. Основні річкові системи. Великі озера, їх походження.
Рослинність і тваринний світ. Особливості природної зональності материка. Висотна поясність Кордильєр. Приклади впливу діяльності людини на природу. Стихійні явища природи та їх наслідки. Заповідники і національні парки Населення. Його расовий та етнічний склад. Особливості заселення Північної Америки. Політична карта. Держави. Зв'язки України з країнами Північної Америки
Продовження.
Тема 10. Євразія
Євразія — найбільший материк Землі, який займає понад третину поверхні суходолу. За площею він дорівнює двом іншим материкам — Африці й Північній Америці. Природа Євразії відрізняється найбільшою різноманітністю та контрастністю. Тут розташовані найвищі гори й найглибша западина суходолу, полюс холоду Північної півкулі й спекотливі пустелі, арктичні льоди й екваторіальні ліси.
Євразія — найбільший материк Землі. Фізико-географічне положення материка, його розміри. Особливості берегової лінії Євразії. Історія відкриття і дослідження окремих регіонів материка.
Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Давні материкові зледеніння. Сейсмічно активні області.
Найбільші рівнини та гори Євразії. Відмінності у рельєфі різних частин материка. Корисні копалини, особливості їх походження.
Особливості формування клімату. Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, порівняння з Північною Америкою.
Особливості прояву кліматотвірних чинників у зв'язку з географічним положенням та розмірами материка. Практична робота № 11. Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт і діаграм.
Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річки та озера Євразії. Основні типи живлення і режиму річок. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності. Багаторічна мерзлота. Сучасне зледеніння
Природні зони. Особливості їх розміщення на території материка. Ґрунти, рослинність і тваринний світ природних зон Євразії. Висотна поясність у горах материка.
Населення. Расовий та етнічний склад. Розміщення населення на материку Сучасна політична карта Євразії. Найбільші держави країни. Україна серед держав Євразії.
Закінчення.
ЗЕМЛЯ - НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
Тема 11. Взаємодія людини і природи
Природні ресурси материків і океанів, їх класифікація. Використання природних ресурсів, наслідки природокористування. Зміна взаємозв'язків між компонентами природи під впливом господарської діяльності людини. Порушення рівноваги в природі. Антропогенні природні комплекси.
Тема 12. Екологічні проблеми материків і океанів. Забруднення навколишнього середовища. Види забруднення, їх основні джерела надходження
Необхідність міжнародного співробітництва у вирішенні екологічних проблем. Міжнародні організації з охорони природи.
Визначення основних видів забруднення навколишнього середовища та встановлення джерел їх надходження
- Соціально-экономічна географія України
Соціально-экономічна географія України
Курсу географії в 9 класі відводиться роль завершального для основної школи.Розглядаються питання про історико-географічне формування території.Значна увага приділяється вивченню розміщення населення,його природного і механічного руху, національного складу. Детально аналізується географія галузей господарства країни,зовнішньоекономічних звязків та економічних районів України.Уцьому курсі розглядаються проблеми сталого розвитку та їх прояв на території України, показане місце України в світі.
Відпочинь...
Тема№ 3 Українські історичні землі
НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИТема 4. Кількість населення, його вікова і статева структура
ВІДПОЧИНЬ
Тема 5. Густота і розміщення населення
Тема 6 Національний та етнічний склад населення
ТЕМА № 7 Системи розселення і розвиток поселень
ТЕМА 8 Трудові ресурси і зайнятість населення
ГОСПОДАРСТВО УКРАЇНИ
Тема №9 Господарство
- Topic 5
Topic 5
Тема №10 Територіальна структура господарства.
Урок №11 Економічний потенціал України
Урок №13 Паливна промисловістьУрок №14 Електроенергетика України
Урок №15 Чорна та кольорова металургія
Урок №16 Машинобудування
Урок № 17 Хімічна промисловість України
Урок №18 Будівельний комплекс України.
Урок №19 Лісова деревообробна промисловість України.
Урок №20 Легка промисловість України.
Урок №21 Харчова промисловість України.
Урок №22 Сільське господарство України.Загальна характеристика.Зони сільськогосподарської спеціалізації.
Урок №23 Рослинництво.
Урок №24 Тваринництво.
Урок №25 Роль транспорту в розвитку господарства країни та в міжнародних перевезеннях. Види транспорту. Залізничний транспорт. Автомобільний і трубопровідний транспорт.
Урок №26 Водний та повітряний транспорт.
Урок №27 Галузі соціальної сфери.
Урок №29 Територіальне розмаїття природи, економіки і населення — передумова територіального поділу України. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація.
Урок № 30 Донецький та Придніпровський економічні райони.
Урок №31 Північно-Східний та Центральний економічні райони.
Урок №32 Карпатський та Подільський економічні райони.
Урок №33 Столичний економічний район.
Урок №34 Причорноморський економічний район.
Урок №35 Запорізька область.
- Topic 6
Topic 6