Етапи організації пошуку

Пошук потрібної інформації здійснюється у кілька етапів.
На першому етапі пошуку інформації в Інтернеті необхідно продумати тему запиту та проаналізувати, що ви хочете отримати в результаті пошуку. Правильно визначена тема пошуку допоможе вам при доборі ключових слів.
Перед тим як вибрати конкретну пошукову систему, слід ознайомитися з можливостями кожної з них. Вибір пошукової системи (другий етап) залежить від уподобань користувача.
Звертаємо вашу увагу: вікна всіх пошукових систем виглядають по-різному,  але містять однакові за призначенням об'єкти.
На третьому етапі треба визначити, які саме слова є характерними (ключовими) для шуканого документа. Правильно підібрані ключові слова і правильно сформульований запит значно розширять область пошуку й підвищать його ефективність.
Після того, як визначено тему пошуку, вибрано конкретну систему пошуку, підібрано ключові слова та виконано обробку запиту, слід перейти до етапу аналізу запропонованого списку посилань.
Якщо знайдені документи вас не задовольняють, слід звузити область пошуку. Для цього можна вказати додаткові ключові слова, терміни, визначення, які будуть включені до наступного пошукового запиту.
У деяких пошукових системах для звуження області пошуку можна також встановити позначку прапорця Шукати в знайденому та ввести у поле уточнююче ключове слово.

Формування запитів
1.Кількість посилань, які знайде пошукова система, та їх відповідність темі пошуку лежать від того, наскільки правильно сформульовано запит. Існують загальні правила щодо формулювання запитів. Шукайте більше, ніж по одному слову. Якщо запит містить лише одне слово, ймовірність отримання необхідної інформації досить низька. У випадку, коли термін чи визначення використовуються в різних предметних галузях, ви отримаєте багато зайвої інформації. Наприклад, при використанні у запиті ключового слова архітектура серед результатів пошуку ви отримаєте посилання сайти за темами: архітектура у містобудівництві, історія архітектури, архітектура ічислювальної техніка, архітектура комп'ютерних мереж тощо.
2. Перевіряйте орфографію.
Якщо в результаті пошуку за ключовими словами не знайдено жодного документа,можливо, ви допустили орфографічну помилку в написанні цих слів.
3. Використовуйте малі літери.
Починаючи у запиті ключове слово з великої літери, серед результатів пошуку ви не знайдете слів, написаних з маленької літери, якщо це слово стоїть не першим у реченні.
Наприклад, якщо ви використали ключове слово презентація, то серед результатів пошуку ви отримаєте посилання на сторінки, які містять слова презентація, Презентація, резентація тощо. На запит резентація ви отримаєте посилання на сторінки, які містять лише слово резентація, а решта сторінок з іншими варіантами написання цього слова будуть проігноровані.
Великі літери в запиті рекомендується використовувати тільки в назвах і власних іменах. Наприклад, місто Київ, музей Лувр тощо.
4. Використовуйте подвійні лапки " ".
Якщо у запиті взяти ключові слова в подвійні лапки, то ви отримаєте посилання на сторінки, які містять даний рядок саме у такому вигляді, тобто слова будуть йти поруч одне за одним, а не просто зустрічатися в документі.
Якщо ключові слова вводяться без лапок, ви отримаєте посилання на сторінки, які містять кожне з ключових слів окремо в будь-якому місці документа.
Наприклад, якщо запит сформульовано наступним чином "Слово про похід Ігорів", то серед результатів пошуку ви отримаєте посилання на сторінки, які містять інформацію про давньоруську пам'ятку, перлину українського ліро-епосу — поему «Слово про похід Ігорів».
Якщо ж у запиті ви використали ключові слова Слово про похід Ігорів без подвійних лапок, то ви отримаєте посилання на сторінки, які будуть містити інформацію про туристичні або військові походи, про людей з іменем Ігор тощо.
5. Використовуйте знаки  + та -
У запиті знак + перед ключовим словом означає, що це слово обов'язково буде присутнє у шуканому документі. І навпаки, щоб вилучити документи, де трапляється дане слово, слід поставити перед ним знак -.
Наприклад, якщо потрібно знайти інформацію про довільні паралелограми, прямокутники та ромби, які ви вивчали на уроках геометрії, але виключити інформацію про квадрати, то запит буде мати вигляд паралелограм-квадрат.
Звертаємо вашу увагу: кожна пошукова система має довідковий розділ. Перед початком роботи потрібно обов'язково уважно прочитати, як краще скласти свій запит, працюючи з даною пошуковою системою. 

Метапошукові системи
Іноді для пошуку потрібної інформації необхідно дати запит та переглянути результати пошуку в кількох пошукових системах. У цьому випадку доцільно використовувати метапошукові системи.
На відміну від пошукових систем і каталогів, метапошукові системи не мають власних баз даних. їх призначення — відправляти (розсилати) запити користувачів пошуковим системам і каталогам, та готувати зведений звіт про результати пошуку. Це економить достатньо багато часу, позбавляючи користувачів від необхідності вводити запит у кожній окремій пошуковій системі.
Якщо скористатися метапошуковою системою для пошуку інформації про освітні бібліотеки, то результати пошуку буде представлено у графічному вигляді.  Якщо підвести вказівник до будь-якого графічного об'єкта, розташованого у вікні, то в лівій його частині з'являється короткий опис даного ресурсу. Ознайомившись із цим описом, користувач можете вибрати потрібне посилання та перейти до ресурсу, який його зацікавив.

Остання версія: 1 грудень 2015, вівторок, 10:46