Синонімічність речень

2 Тренувальні вправи

Завдання 1. Зробіть, де це можливо, заміну складних речень на прості.

1.     Ростуть міста, яких не бачив світ (М. Рильський). 2. Народ, що вільним став, ніхто не зломить (В. Сосюра). 3. Небо, яке засіяли зорі, чудово заблищало (І. Нечуй-Левицький). 4. Як радію за ту я людину, що загублену радість знайшла (В. Сосюра). 

Завдання 2. Перекладіть речення українською мовою. 

1. Поражают мудростью и красотой пословицы и поговорки, созданные народом. 2. На картине изображены дети, бегущие от грозы. 3. Солнце, вставшее над рекой, ярко осветило все вокруг. 4. Режиссер внимательней рассматривал кадры, снятые прошлым летом.
 

Завдання 3. Замініть, де це можливо, прості речення на складні.

1. Під’їхавши під браму, гості почали грюкати шаблею у цвяхи.2. Полковник Шрам, стоячи за деревом, дививсь на їх обох. 3. І дістав мальовану тацю, сріблом ковану. 4. Другого дня, на заході сонця, зблизились наші подорожні до Гвинтовчиного хутора, що стояв трохи збоку від Ніженя… 5. Горопаху Кирила Тура зв’язали вірьовками та й повели до стовпа, що стояв недалеко. 6. Усякий братчик, ідучи мимо, зупиниться коло стовпа, візьме кий, ударить раз по спині…

Завдання 4. Напишіть невелике висловлювання за поданим початком, використовуючи різні види речень.
 

Сьогодні – День аромату свіжого хліба. Цікаво, хто придумав таке свято? Мабуть, людина, в якої до хліба особливе ставлення. Недаремно кажуть у народі, що хліб – усьому голова…